15. maj – Svetovni dan družine

15. maj – Svetovni dan družine

15.05.2020

V Programu za otroke in mladostnike Društva Projekt Človek v zadnjih dveh mesecih od uvedbe ukrepov povezanih s korona virusom opažamo zanimiv in spodbuden pojav.

Ne vsi, a precejšnje število mladostnikov vključenih v program se je umirilo, ostajajo doma, se družijo in pogovarjajo s starši in sorojenci. Odnašajo smeti, pospravljajo postelje, kuhajo. Postali so neproblematični, sodelujoči, pridni kot mucki, je rekla ena mama.
Pred tem so, zaradi neskončnih prepirov s starši, šolskimi in medvrstniškimi težavami eksperimentiranju s psihoaktivnimi substancami ali rednem uživanju teh, predvsem trave, na pobudo staršev šole ali CSD-ja bili napoteni v naš program, da jim pomagamo opustiti škodljiva, nekonstruktivna vedenja, jih naučimo sprejemati odločitve in odgovornosti.

Kaj jih je pravzaprav spreobrnilo?

Prepoved. Bolj resna kot dotedanje prepovedi njihovih staršev. Omejitev gibanja, ki je zaustavila vse, tudi njihove starše in ji niso upali oporekati. Tako so te družine, nenamerno in nenačrtno, z ukrepom socialnega distanciranja in dovoljenega druženja zgolj z družinskimi člani, bolj povezale in ponovno pridobile vzgojno moč nad svojimi mladostniki. Več časa so preživljali skupaj v aktivnostih usmerjenih na njih same, več so se pogovarjali in se ukvarjali drug z drugim. Zato so se tudi njihovi odnosi izboljšali. In kor pravi Brezina, (1998, v Tivadar, 2000), otrok brez tesnih socialnih vezi s starši s prestopništvom bistveno manj tvega kot tisti, ki ima z njimi dobre odnose, saj se bojijo njihovega obsojanja.

Seveda to ni propaganda za podaljšanje ukrepov za brzdanje škodljivega vedenja naših mladostnikov, je je pa intrigirajoča misel, kako te učinke ohraniti, kako družinam pomagati, da ohranjajo čvrsto strukturo in dobre odnose tudi potem, ko življenje steče v stare tire.

Božena Blanuša
dipl. org. in men. socialnih dejavnosti

 

15. maj je svetovni dan družine
Leta 1993 je Generalna skupščina razglasila 15. maj za svetovni dan družine. Že leta 1989 je z resolucijo A/RES/44/82 generalna skupščina določila leto 1994 za leto družine, s čimer je hotela povečati zavedanje družbe o družini in družinskih zadevah ter izboljšati zmožnost držav, da bi se družinski problemi reševali z ustreznimi domačimi politikami.